Loading...
 

Organizing Committee

General Chairs

Program Chairs

  • Marcio Oyamada (UNIOESTE)
  • José Augusto Nacif (UFV)

Tutorial (ESSE) Chair

  • Prof. Marcelo Goetz (UFRGS)

Publication Chair

  • Elias Teodoro da Silva Jr. (IFCE)

Embedded Systems Contest Chairs

  • Hugo Marcondes (IFSC)

Local Organization Committee


Alírio Sá, UFBA
Ernesto Massa, UNEB
Flávia Maristela S. Nascimento, IFBA
Paul Denis Etienne Regnier, UFBA
Ricardo Brasil, UFBA
Sérgio Gorender, UFBA
Vinícius Petrucci, UFBA

Program Committee


Achim Rettberg - Uni. of Applied Science Hamm/Lippstadt & Uni. Oldenburg
Alex Borges - Universidade Federal de Juiz de Fora
Alexandre Amory - PUCRS
Alexandre Ferreira - IBM Research
Alisson Brito - Universidade Federal da Paraiba
Antonio Augusto Frohlich - Universidade Federal de Santa Catarina
Antonio Carlos Beck F. - Universidade Federal do Rio Grande do Sul
Arthur Lorenzon - Universidade Federal do Pampa
Avelino Zorzo - PUCRS
Carlos Barriquello - Universidade Federal de Santa Maria
Carlos Montez - Universidade Federal de Santa Catarina
Celso Costa - Universidade Estadual do Rio Grande do Sul
Cesar Zeferino - Universidade do Vale do Itajaí
Douglas Renaux - Universidade Tecnológica Federal do Paraná
Edgard Correa - Universidade Federal do Rio Grande do Norte
Edison Pignaton de Freitas - Universidade Federal do Rio Grande do Sul
Eduardo Bezerra - Universidade Federal de Santa Catarina
Elias Teodoro Silva Jr - Instituto Federal de Educação Ciência e Tecnologia do Ceará
Erika Cota - Universidade Federal do Rio Grande do Sul
Ernesto Massa - Universidade Estadual da Bahia
Everton Carara - Universidade Federal de Santa Maria
Fabiano Hessel - PUCRS
Flavio Wagner - Universidade Federal do Rio Grande do Sul
Flávio Assis Silva - Universidade Federal da Bahia
Gabriel Nazar - Universidade Federal do Rio Grande do Sul
Giovani Gracioli - Universidade Federal de Santa Catarina
Gustavo Pessin - Universidade de São Paulo (USP)
Ivan Muller - Universidade Federal do Rio Grande do Sul
João Netto - Universidade Federal do Rio Grande do Sul
Julio Mattos - Universidade Federal de Pelotas
Kalinka Castelo Branco - Universidade de São Paulo (USP) - ICMC
Karina Silva - Universidade Federal de Goiás
Keiko Fonseca - Universidade Tecnológica Federal do Paraná
Kelen Vivaldini - Universidade Federal de São Carlos
Leandro Buss Becker - Universidade Federal de Santa Catarina
Lisane Brisolara - Universidade Federal de Pelotas
Lucas Cordeiro - University of Manchester
Lucas Wanner - Universidade Estadual de Campinas
Luciana Arantes - Université de Paris VI
Luis Almeida - Universidade do Porto
Marcelo Götz - Universidade Federal do Rio Grande do Sul
Marco Alves - Universidade Federal do Paraná
Marco Wehrmeister - Universidade Tecnológica Federal do Paraná
Mark Song - PUC Minas
Márcio Kreutz - Universidade Federal do Rio Grande do Norte
Michele Nogueira - Universidade Federal do Paraná
Monica Pereira - Universidade Federal do Rio Grande do Norte
Patricia Plentz - Universidade Federal de Santa Catarina
Paul Regnier - Universidade Federal da Bahia
Paulo Maciel - Universidade Federal de Pernambuco
Paulo Pires - Universidade Federal do Rio de Janeiro
Rafael Obelheiro - Universidade do Estado de Santa Catarina
Raimundo Barreto - Universidade Federal do Amazonas
Raimundo Jose de Araujo Macedo - Universidade Federal da Bahia
Raphael Guerra - Universidade Federal Fluminense
Ricardo Ferreira - Universidade Federal de Vicosa
Ricardo R. Oliveira - Universidade Federal de Ouro Preto
Rivalino Matias Jr. - Universidade Federal de Uberlandia
Romulo Silva de Oliveira - Universidade Federal de Santa Catarina
Vinicius Petrucci - Universidade Federal da Bahia