Loading...
 

Organizing Committee

General Chair

Program Chairs

Tutorial Chair

Students Competition Chairs

Financial Chair

Publicity Chair

Publication Chair

Local Organization Committee

Program Committee

Achim Rettberg (Uni Oldenburg)
Alex Borges (UFJF)
Alexandre Ferreira (ARM Research)
Alexandre Sztajnberg (UERJ)
Alisson Brito (UFPB)
Anderson Sartor (CMU)
Antonio Augusto Frohlich (UFSC)
Antonio Carlos Beck F. (UFRGS)
Arthur Lorenzon (UNIPAMPA)
Carlos Montez (UFSC)
Celso Costa (UERGS)
Daniel G. Costa (UEFS)
Dennis Brandão (USP)
Dilma da Silva (TAMU)
Douglas Renaux (UTFPR)
Edgard Correa (UFRN)
Edison Pignaton de Freitas (UFRGS)
Eduardo Bezerra (UFSC)
Elias Teodoro Silva Jr (IFCE)
Erico Leão (UFPI)
Ernesto Massa (State University of Bahia
Everton Carara (UFSM)
Fabiano Hessel (PUCRS)
Fernando Gonçalves (IFSC)
Flavio Wagner (UFRGS)
Flávio Assis Silva (UFBA
Francisco Vasques (Universidade do Porto)
Gabriel Nazar (UFRGS)
George Lima (UFBA)
Giovani Gracioli (UFSC)
Gustavo Araujo (UFSC)
Ivan Muller (UFRGS)
Ivanovitch Silva (UFRN)
João Netto (UFRGS)
João Paulo (INESC TEC)
José Augusto Nacif (UFV)
Julio Mattos (UFPel)
Kalinka Castelo Branco (USP)
Karina Silva (UFG)
Keiko Fonseca (UTFPR)
Leandro Buss Becker (UFSC)
Lisane Brisolara (UFPel)
Lucas Cordeiro (University of Manchester)
Lucas Wanner (UNICAMP)
Luciana Arantes (Sorbonne Université)
Luis Almeida (Universidade do Porto)
Luis Gomes (Universidade Nova de Lisboa)
Marcelo Götz (UFRGS)
Marcio Oyamada (UNIOESTE)
Marco Alves (UFPR)
Marco Wehrmeister (UTFPR)
Mark Song (PUC Minas)
Márcio Kreutz (UFRN)
Monica Pereira (UFRN)
Otávio Júnior (IFCE)
Paolo Ferrari (University of Brescia)
Patricia Plentz (UFSC)
Paulo Maciel (UFPE)
Rafael Obelheiro (UDESC)
Raimundo Barreto (UFAM)
Raimundo Jose de Araujo Macedo (UFBA)
Raphael Guerra (UFF)
Ricardo Ferreira (UFV)
Ricardo R. Oliveira (UFOP)
Rivalino Matias Jr. (UFU)
Romulo Silva de Oliveira (UFSC)
Sebastian Fischmeister (University of Waterloo)
Stefano Savazzi (CNR-IEIIT)
Vinicius Petrucci (UFBA)