Organizing Committee
General Chair
- Prof. Leandro Buss Becker (UFSC)
Local Organization Committee
- Márcio Kreutz (UFRN)
- Monica Pereira (UFRN)
Program Chairs
- Francisco Vasques (FEUP)
- Marcelo Götz (UFRGS)
IES Liaison Officer
- Luis Gomes (UNINOVA-CTS)
Finance Chair
- Elias Teodoro da Silva Jr. (IFCE)
Publication Chair
- Prof. George Lima (UFBA)
ESSE Chair
- Raimundo Barreto (UFAM)
Embedded System Competition co-chairs:
- Edgard Correa (UFRN)
- Edna Barros (UFPE)
- Hugo Marcondes (IFSC)
Web Chair
- Denis Freire (UERN)
Program Committee
- Achim Rettberg (Uni. of Applied Science Hamm/Lippstadt & Uni. Oldenburg)
- Alex Borges (Universidade Federal de Juiz de Fora)
- Alexandre Amory (PUCRS University)
- Alexandre Ferreira (IBM Research)
- Alexandre Sztajnberg (Universidade do Estado do Rio de Janeiro)
- Alisson Brito (Universidade Federal da Paraiba)
- Anderson Sartor (Carnegie Mellon University)
- Antonio Augusto Frohlich (Universidade Federal de Santa Catarina)
- Antonio Carlos Beck F. (Universidade Federal do Rio Grande do Sul)
- Arthur Lorenzon (Universidade Federal do Pampa)
- Carlos Montez (Universidade Federal de Santa Catarina)
- Celso Costa (UERGS)
- Daniel G. Costa (Universidade Estadual de Feira de Santana)
- Dennis Brandão (Universidade de São Paulo - USP)
- Dilma da Silva (Texas A&M University)
- Douglas Renaux (Universidade Tecnológica Federal do Paraná)
- Edgard Correa (Universidade Federal do Rio Grande do Norte)
- Edison Pignaton de Freitas (Universidade Federal do Rio Grande do Sul)
- Eduardo Bezerra (UFSC)
- Elias Teodoro Silva Jr (IFCE - Instituto Federal de Educação Ciência e Tecnologia do Ceará)
- Erico Leão (Federal University of Piauí)
- Ernesto Massa (State University of Bahia)
- Everton Carara (UFSM)
- Fabiano Hessel (PUCRS)
- Fernando Gonçalves (Instituto Federal de Santa Catarina)
- Flavio Wagner (UFRGS)
- Flávio Assis Silva (UFBA)
- Gabriel Nazar (Federal University of Rio Grande do Sul)
- George Lima (Universidade Federal da Bahia)
- Giovani Gracioli (Universidade Federal de Santa Catarina)
- Gustavo Araujo (UFSC)
- Gustavo Pessin (USP)
- Ivan Muller (Universidade Federal do Rio Grande do Sul)
- Ivanovitch Silva (UFRN)
- João Netto (UFRGS)
- João Paulo (INESC TEC & University of Minho)
- José Augusto Nacif (Universidade Federal de Viçosa)
- Julio Mattos (Universidade Federal de Pelotas)
- Kalinka Castelo Branco (ICMC - USP)
- Karina Silva (Universidade Federal de Goiás)
- Keiko Fonseca (UTFPR)
- Leandro Buss Becker (UFSC)
- Lisane Brisolara (Universidade Federal de Pelotas)
- Lucas Cordeiro (University of Manchester)
- Lucas Wanner (Universidade Estadual de Campinas)
- Luciana Arantes (Sorbonne Université)
- Luis Almeida (Universidade do Porto)
- Luis Gomes (Universidade Nova de Lisboa)
- Marcelo Götz (Universidade Federal do Rio Grande do Sul)
- Marcio Oyamada (Universidade Estadual do Oeste do Parana)
- Marco Alves (Universidade Federal do Paraná)
- Marco Wehrmeister (UTFPR)
- Mark Song (PUC Minas)
- Márcio Kreutz (Universidade Federal do Rio Grande do Norte)
- Monica Pereira (Universidade Federal do Rio Grande do Norte)
- Otávio Júnior (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia do Ceará)
- Paolo Ferrari (University of Brescia)
- Patricia Plentz (Universidade Federal de Santa Catarina)
- Paulo Maciel (UFPE)
- Rafael Obelheiro (UDESC)
- Raimundo Barreto (Universidade Federal do Amazonas)
- Raimundo Jose de Araujo Macedo (UFBA)
- Raphael Guerra (Universidade Federal Fluminense)
- Ricardo Ferreira (Universidade Federal de Vicosa)
- Ricardo R. Oliveira (Universidade Federal de Ouro Preto)
- Rivalino Matias Jr. (Universidade Federal de Uberlandia)
- Romulo Silva de Oliveira (Universidade Federal de Santa Catarina)
- Sebastian Fischmeister (University of Waterloo)
- Stefano Savazzi (CNR-IEIIT - National Research Council of Italy)
- Vinicius Petrucci (Federal University of Bahia)